background

Market Dekorasyonu

Hizmet Hakkında Kısa Bilgi

Marketler günümüz dünyasında insanların oldukça sık bir şekilde ziyaret ettiği ve son derece geniş ürün yelpazesini içerisinde bulunduran alanlardır. İhtiyaç duyulan birçok ürünü bir tek mağaza içerisinde bulundurduğu için günümüzde oldukça popüler olan mağaza türü olduğunu söylemek hiç de yanlış olmayacaktır. Öyle ki hemen her yerde en az bir marketin olduğunu görüyoruz. Bu durum ise market mağazaları içerisinde rekabetin artmasına sebep olur.

background
Hizmet Detayı

İnsanlar tarafından tercih edilmenin yanı sıra ürünlerin en iyi biçimde sergilenmesini sağlayarak son derece kolay ulaşılabilir bir durumda olması gibi birçok etken market mağazalarındaki rekabeti etkiliyor. Bu rekabeti etkileyen bir diğer önemli husus ise market dekorasyonunun nasıl olacağıdır.

 

MEKAN TASARIMININ ÖNEMİ

 

Markete alışveriş yapmak için giren kimselerin kendilerini oldukça huzurlu ve rahat hissetmeleri alışverişlerini ve markete tekrardan gelmelerini sağlar. İnsanlar genellik ile alışveriş esnasında kendilerini huzurlu ve rahat hissetmek ister ve kendilerini rahatsız hissettikleri zaman içerisinde bulundukları mekândan hızlı bir şekilde uzaklaşmayı tercih eder. Bu sebep ile ilk olarak market dekorasyon planı hazırlar iken market müşterilerinin içinde rahat hissedecekleri ve kolaylık ile hareket edecekleri bir mekân tasarımı yapılması gerekir.

Bunun ile beraber market dekorasyonu hususunda önemli olan bir diğer önemli alan ise mağaza raflarının seçimi ve konumlandırılması oluyor. Birbirinden değişik amaçlar için oldukça farklı boyutlarda ve değişik renklerde farklı ürünler kullanılarak üretilmiş raf sistemleri yer alır. Sözü edilmiş olan bu market raf sistemlerinden hangilerinin market dekorasyonu üzerinde maksimum ürün stoku ve teşhir olanağı sağlayacağını da göz önünde bulundurmak gerekir.

Market dekorasyonu konusunda ürünlerin raf sistemlerine konumlandırılmasına da son derece dikkat etmek gerekir. Birçok pazarlama ustası market ve mağaza içlerinde ürünlerin konumlandırılmasının satışlar üzerindeki etkisinin bilincindedir.

AYDINLATMA DÜZENEĞİ

 

Mağaza dekorasyonunda aydınlatma, renk seçimi ve aksesuarların konumlandırılması ile birlikte mekânın nasıl koktuğuna da dikkat edilmesi son derece mühimdir. Bu dekorasyon işlemini tamamlayıcı unsurların müşterilerin algısında mühim bir etkiye sahip olduğunu söylememiz gerekiyor.

Bütün bunların yanı sıra mağaza içi satış konusunda her şeyden önce raf düzeni gelir. Ürünü satacak ya da var olan satışları arttıracak olan yegâne şey raf sistemi olmaktadır. Üstün körü düşünüldüğü vakit basit olarak gözükse de daha detaylı bir şekilde düşünüldüğünde gerçekten de bu durumun son derece mühim bir konu olduğunu görebilirsiniz.

Raf düzeninin ehemmiyetini son derece basit bir örnek ile açıklayacak olur isek bir markete girdiğinizi ve ev alışverişinizi yapacağınızı düşünelim. Girmiş olduğunuz market içerisinde ürünler oldukça sıkışık bölgelere yerleştirilmiş ve ulaşılamayacak kadar yüksekte veya raflarda bozulma ve kırılmalar bulunuyor ise elbette ihtiyacınız olan ürünü başka bir yerden alacak ve bir daha bu dükkâna girmeyeceğiniz gibi çevrenizdekilere de buradan alışveriş yapmamalarını tavsiye edeceksiniz.


Hizmet Talep Formu